7 tipp a természetes kültéri terület kialakításához
Egyre több cégtulajdonos teszi fel magának a kérdést, hogyan tud az üzemen belüli változtatásokkal hozzájárulni a természet védelméhez és az erőforrások megőrzéséhez. A mi javaslatunk: tervezzen ökológiailag megfelelő kültéri területet.
Nemcsak a munkatársai érzik majd jól magukat, hanem egyúttal Ön is jót tesz az anyatermészetnek. Emellett az ügyfelek és partnerek számára is pozitív benyomást kelt, ha azt látják, hogy Ön felelősséget vállal és tesz a környezet védelméért.
Ebben a cikkben konkrét tippeket mutatunk Önnek a természetes kültéri terület kialakításához. Viszont mindenekelőtt nézzük meg azt, egyáltalán miért éri meg növelni a környezettudatosságot a külső terek esetében.
Miért olyan fontosak a természetes külterek?
Városaink felületeinek majdnem felét aszfalt borítja vagy épületekkel van beépítve. Ennek a talajlezárásnak több negatív hatása is van a helyi ökoszisztémára:
- Az esővíz nehezebben tud beszivárogni a talajba, a talajvíz szintje ezáltal csökken.
- A talaj elveszíti termőképességét, mivel a fontos talajfunkciókat korlátozzák.
- A helyi növények, rovarok és kisebb állatok, például madarak élőhelye zsugorodik, ami a biodiverzitás csökkenését eredményezi.
A zöld területek sem teljesen zöldek. Még egy szépen gondozott pázsit sem tudja ellátni az ökoszisztémában azt a funkciót, amit egy virágzó virágos rét. Ráadásul gyakran ott vannak a káros növényápoló szerek is – nem beszélve a túlzott vízhasználatról –, hogy a pázsitot makulátlanul gyönyörű állapotban tartsák.
A külső terek kialakítása jó lehetőséget ad a betondzsungel megtörésére, és egy természetes ellenpólus megteremtésére, amely hozzájárul az erőforrások megőrzéséhez és a fajok védelméhez.
Ezért éri meg befektetni a természetes üzemi területekbe
A külterek látszólag Önhöz tartoznak. Ezek a területek azonban a helyi ökoszisztéma részei, amelyek védelemre szorulnak. Ha Ön olyan kültéri területeket alakít ki, amelyek jobban illeszkednek a természethez, az pozitív hatással lesz a teljes rendszerre. Mindemellett üzemének is több előnye származik belőle:
A munkaráfordítás minimalizálása
Megfelelő tervezés esetén a fenntartható kültéri területek önmagukról gondoskodnak . Ha megadja a természetnek a szabadságot, és nem a tökéletesen lenyírt pázsitra és a katonasorba állított egyennövényekre helyezi a hangsúlyt, Önnek is kevesebb energiájába kerül majd karbantartani a kültéri területet.
Költségmegtakarítás
A kártevők és gyomok elleni küzdelem egy természetes kinti területen drága rovarirtók és gyomirtók nélkül megnyerhető. Akár a műtrágyázásról is lemondhat. A napelemes lámpáknak köszönhetően ezen kívül még energiát is megtakarít.
Ösztönzés
Egy zöld, élettel teli kültéri terület egyértelműen érdekesebb, mint egy egyhangú betontenger. Munkatársai is profitálni fognak a kinti terekből, ahol a szünetek alatt feltöltődhetnek a „természetben”. Csapatépítő tevékenységként akár azt is számba veheti, hogy a területet a munkatársakkal együtt alakítsa ki.
A kinti területek megfelelő ápolásához itt talál egy praktikus ellenőrzőlistát minden évszakra.
Ez a 7 tipp segít Önnek a természetes kültér kialakításában
A fent említett előnyöket szem előtt tartva most már áttérhetünk a megvalósításra. A következő tippek segítenek Önnek néhány lépéssel közelebb kerülni az üzem kinti területeinek fenntarthatóvá tételéhez:
1. Takarékoskodjon a vízzel
Vezetékes víz helyett használjon a locsoláshoz olyan vizet, amely egyébként is adott. Az esővíz teljesen megfelelő az öntözéshez és csak annyi a feladat, hogy össze kell gyűjteni. Az tető esőcsatornájára szerelt speciális esővíz sapkán keresztül az értékes víz közvetlenül egy esővízgyűjtő hordóba folyik. Ezt egyszerűen megcsapolva már mehet is az öntözés.
Egyébként: a vezetékes víz csíraölő anyagokat tartalmazhat, amelyek kárt tesznek a növényekben. Tehát amúgy sem a legjobb megoldás az öntözésre.
Vizet spórolhat továbbá a megfelelő öntözési stratégiával. Legjobb, ha kora reggelre vagy késő estére időzíti az öntözést, ilyenkor kevesebb nedvesség párolog el. A pázsitfelületek kevesebb vizet igényelnek, ha nyáron kissé nagyobbra hagyja megnőni a fűszálakat.
2. Mondjon le a műanyagról
A műanyag virágcserepek és kinti bútorok talán olcsóbbak, de sajnos nem túl hosszú életűek. Ráadásul az előállításuk terheli a környezetet. Jó alternatívák az agyagból vagy fűzfavesszőből készült növénytartók, amelyek természetesek és tetszetősek. Bútorok esetében a legjobb választás a fa, viszont itt is figyelni kell néhány dologra.
Tartózkodjon a trópusi fáktól, mint például a mahagóni, tíkfa vagy paliszander, amelyek származása és lebomlása gyakran kérdéses. Ezek helyett válasszon inkább tartós, helyi faanyagot, mint például a vörösfenyő, gesztenyefa vagy tölgy. Általában segítenek a minőségmegjelölések, mint például az FSC-minősítés (Forest Stewardship Council tanúsítványa), amely a megbízható fenntarthatóságot igazolja.
3. Támadja a gyomot vegyszer nélkül
Egy ökológiailag megfelelő kültéri területen a rovarirtók és nővényvédő vegyszerek használata tabu. Ezek nemcsak a kártevőket és a gyomot irtják ki, hanem kedvezőtlenül hatnak a hasznos rovarokra és az állatokra is. Ráadásul ezen anyagok mérgező összetevői a talajon keresztül bejutnak a talajvízbe, amely így szennyeződik.
Gyomirtó szerek használata helyett próbálja ki inkább a sűrűn ültetett növényzetet, amely esélyt sem ad a gyomoknak. A fugakitöltők használata, mint például a taposást jól tűrő római kamilla és a rendszeres gyomlálás megakadályozza a nem kívánt növények megtelepedését.
4. Válassza a zöldtrágyázást
A növényeknek tápanyagra van szükségük, amelyet mindig pótolni kell. A zöldtrágyázás segítségével természetes módon egészségesen tarthatja a talajt, műtrágya használata nélkül. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy olyan növényeket telepít, amelyek újra megemelik és kiegyensúlyozzák a talaj tápanyagtartalmát. Erre a célra alkalmazható zöldtrágya növények a mézontófű (facélia), lóhere, bükköny, csillagfürt stb.
5. Engedje a hasznos élőlényeket letelepedni
Az állatok fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában, az Ön által kialakított kültéren otthonra lelhetnek. A madarak például kifejezetten hasznosak a kártevők ellen. Tegyen ki fészkelődobozokat, hogy a madarak fészket tudjanak rakni. A madarak a sövények és bokrok között is szívesen fészkelnek, ezért ezeket márciustól júniusig nem kellene megnyírni.
A rovarok, mint például a poszméhek és vadméhek a legfontosabb beporzók közé tartoznak, gondoskodnak arról, hogy a növények szaporodni tudjanak. A városokban azonban sajnos nem találnak maguknak menedéket. Ezeket a kis segítőket Ön is támogathatja, és egy rovarszállással felkarolhatja (vagy éppenséggel szárnyaltathatja).
6. Telepítsen változatos növényeket
A kültéri területen ideális esetben az alacsony és magas növények elegye kiegyensúlyozott. Nyáron a magas fák gondoskodnak a hűvösről és biztosítanak a munkatársainak, valamint más növényeknek elég árnyékot. A vadvirágos növények kicsi színfoltok a zöld tengerben, valamint vonzzák a méheket és a pillangókat.
Minden elültetett növény legyen helyi, mivel ezek illenek legjobban az éghajlathoz és a talajhoz. Emellett az is fontos, hogy ne alakuljon ki monokultúra, mivel az egyoldalúan meríti ki a talajt. Hagyja, hogy több különböző fajta növény éljen egymás mellett, amelyek kölcsönösen és optimálisan kiegészítik egymást.
7. Használja a nap erejét
A kültéri területnek sötétedés után is használhatónak és biztonságosnak kell lennie. A parkolóhoz vagy a kerékpárállványokhoz vezető utak legyenek könnyen felismerhetők és megtalálhatók a munkatársai számára. A napelemes lámpák környezetbarát alternatívát kínálnak az árammal működő fényforrásokkal szemben.
Mivel nem kell kábeleket lefektetni, könnyebben felszerelhetők. Napközben a napsugarak feltöltik a lámpákat, így esténként a kinti területet megfelelően be tudják világítani.
Reméljük, hogy a fenti tippek segíteni fognak Önnek a természetes kültéri terület kialakításában. Szívesen adunk további tanácsot az igényeihez passzoló, kültéri területeken használt termékek kiválasztásához.
Lépjen kapcsolatba velünk!
További kérdés esetén díjmentesen állunk rendelkezésére.