Helyes hulladékkezelés az üzemben: így motiválhatja munkatársait
Vezetőként Ön is tudja, hogy milyen fontos, hogy az Ön üzeme is hozzájáruljon a környezet és az erőforrások védelméhez. Ennek során fontos szerepet játszik a helyes hulladékkezelés. A figyelembe veendő pontos tudnivalókat a hulladékkezelésre vonatkozó aktuális törvények írják elő.
Miután megismerte az elméleti tudnivalókat, adódik a gyakorlati megvalósítás kérdése: hogyan implementálható törvényesen a mindennapokban ez a sok rendelet és előírás? Ehhez mindenkinek egy irányba kell húznia. A jelen ismertető fontos ötleteket tartalmaz a hulladékkezelés megvalósításával kapcsolatban.
- Hogyan kommunikálhatja legjobban a hulladékkezeléssel kapcsolatos rendelkezéseket?
- Hogyan ösztönözheti munkatársait ezek betartására?
- Milyen hulladéktárolók és a vállalat mely részein használhatók
Így tájékoztathatja munkatársait a legjobb módon a hulladékkezeléssel kapcsolatos rendelkezésekről
Munkatársai csak akkor járulhatnak hozzá a helyes hulladékkezeléshez, ha arról pontosan tájékoztatják őket és pontosan ismerik a teendőiket. Mi egy háromlépéses kommunikációs stratégiát javasolunk:
1. lépés: Vállalati szintű kommunikáció
Az alkalmazottaknak először meg kell érteniük, hogy miért fontos a hulladékkezelés a vállalat és a környezet számára. Ezért a témát a következő üzemi gyűlésen priorizálhatja. Mutassa be a konkrét stratégiát, valamint ha van ilyen, akkor a hulladékkezelési felelőst. Majd adja meg a lehetőséget, hogy a munkatársai kérdezhessenek.
Ezt követően éljen a rendszeres e-mail-küldési lehetőséggel a témával kapcsolatban, amelyeket kiküldhet Ön vagy a hulladékkezelési felelős az üzemhez tartozó összes személynek. Ezekben az e-mailekben részletesen kitérhet bizonyos szabályokra, folyamatokra és kérdésekre. Így a munkatársai nem felejtik el hulladékkezelést.
2. lépés: Egyedi oktatás
A második lépésben részesítse egyedi képzésben a munkatársait. Ha változnak a folyamatok és eljárások, akkor az érintett munkatársakat megfelelően be kell ezekre tanítani. Ez lehet a hulladékkezelési felelős feladata is. Ő az egyedi helyzetekhez igazíthatja a speciális tartalmakat és a képzés terjedelmét.
3. lépés: Napi segítségnyújtás
Ha szeretne a hulladékkezelési irányelvek megvalósításához napi segítséget nyújtani a munkatársainak, akkor erre a vizuális segédletek alkalmasak. Például információs táblákat helyezhet el a szemetesvödrök fölött, amelyek a hulladék helyes szelektálásáról tájékoztatnak.
Ezen kívül minden szabályt és folyamatot digitális formában kell rögzíteni úgy, hogy a munkatársai bármikor lehívhassák azokat. Ezeket a dokumentumokat az intranet egy jól hozzáférhető helyére vagy valamely olyan másik helyre mentse el, ahol az összes munkatársa hozzáférhet ezekhez.
Így működik: munkatársak motiválása a hulladékkezelési törvények gyakorlatba történő átültetésére
Az első lépés a kommunikáció. Azonban vannak más intézkedések is, amelyekkel növelheti annak az esélyét, hogy az Ön vállalatánál mindig helyesen valósítsák meg a hulladékkezelési irányelveket.
Magyarázza el a „Miért“-et
Munkatársai nagyobb valószínűséggel valósítják meg a hulladékkezelési törvényeket, ha megértik, miért kell azokat betartani. Hangsúlyozza a hulladékkezelés fontosságát az egész vállalkozás szempontjából, valamint a hatását a környezetre. Ha megérteti velük, hogy hogyan tud minden egyes munkatárs hozzájárulni a helyes megvalósításhoz, akkor ezáltal elősegíti az önálló felelősségvállalást is.
Konkrét célok meghatározása
Egy világos célékitűzés elősegíti a csapatszellem kialakulását és motiválja a munkatársait. Ezért mérhető célértékeket tűzzön ki, amelyeket egy megadott időpontig közösen el kell érniük. Így mindenki tudja, hogy a helyes úton jár és az erőfeszítéseinek lesz hatása. A hulladék mennyiségének csökkentése vagy az újrahasznosítható anyagok arányának növelése lehet például ilyen célkitűzés.
Ötletbajnokság szervezése
Gyakran a munkatársaknak vannak a legjobb jobbítási ötletei, mivel legtöbbször azonnal felismerik a folyamatok nehézségeit és hiányosságait. Mi lenne, ha rendezne egy ötletbajnokságot, amely során a legjobb ötleteket tárgyjutalommal vagy pénzdíjjal jutalmaznák? Így ösztönözheti munkatársait, hogy aktívan vegyenek részt a hulladék csökkentésében.
Jó példával élen járva
Aki vizet prédikál, ne igyon bort. Az alkalmazottak általában azt követik, amit a vállalatvezetésnél látnak. Ezért fontos mindig jó példával élen járni, és az irányelveket betartani.
Visszajelzés kérése
Mennyire működnek jól a bevezetett intézkedések? Vannak-e nehézségek a megvalósításuk során? Fontos, hogy a munkatársak úgy érezzék, hogy nyíltan és őszintén véleményt nyilváníthatnak. Kérdezzen rá célzottan, hogy időben kideríthesse a problémákat.
A megfelelő hulladéktároló a vállalat bármely területe számára
A vállalatnál álljon rendelkezésre minden típusú hulladékhoz a megfelelő tartály. Soha ne legyen kétséges, hogy melyik hulladék hová tartozik. A következőkben megtudhatja, hogy mely vállalatterületen mely hulladéktárolók a nélkülözhetetlenek.
Iroda
A legtöbb irodában alapvetően papírhulladék keletkezik, amelyet a kihelyezett papírkosarakba kell kiüríteni. Azonban teljesen helytelen módon gyakran más hulladék is bekerül ezekbe a papírkosarakba, például műanyag-csomagolás vagy az ételmaradványok. A megoldást a hulladékgyűjtők jelentik, amelyek különböző hulladékok tárolására alkalmasak.
Ötlet: bizalmas dokumentumokkal dolgozik? Akkor a papírhasítékkal rendelkező papírhulladék-gyűjtők segíthetnek abban, hogy ezek a papírhulladékban is maradjanak.
Ezen túlmenően a munkatársai olyan anyagokkal dolgoznak a mindennapi munkájuk során, amelyek használati ideje lejár. A következő tárgyak számára alakítson ki gyűjtőállomásokat, mivel ezek veszélyes hulladéknak minősülnek, és ezért ezeket az anyagokat külön kell ártalmatlanítani:
- akkumulátorok
- elektromos eszközök
- nyomtatópatronok
- CD-k és pendrive-ok
Konyha és étkezde
A konyhában a csomagolási hulladék mellett biohulladék is keletkezik. A praktikus szelektív hulladékgyűjtőkben ezeket játszi könnyedséggel szelektálhatja. Helyen el külön gyűjtőtartályokat az üvegből vagy műanyagból készült visszaváltható palackok számára annak érdekében, hogy ezek véletlenül se kerülhessenek a nem megfelelő hulladékgyűjtőbe.
Termelés és tárolás
Itt keletkezik a hulladék legnagyobb mennyisége, például a csomagolóanyagok. Ezek tárolására különböző méretű szeméttárolók állnak rendelkezésre. A színjelölés rendkívül egyszerűvé teszi az anyagok szétválogatását. A kék színű szeméttárolókba kerül a használt papír, a sárga színűbe pedig a műanyag.
A fa, az építőanyagok, a szigetelő anyagok és a vegyi anyagok további példák olyan hulladékokra, amelyekhez külön hulladékgyűjtő tartályokat kell rendelkezésre bocsátani. Bizonyos anyagok ráadásul tűzveszélyesek. Ezeket speciális szeméttárolókban, például tűzihorganyzott acéllemezből készült tartályokban kell tárolni.
Kültér
Annak érdekében, hogy az üzem külső területeit is mindig tisztán tarthassa, állítson fel külön hamutartókat és szemétgyűjtőket, vagy válassza ezek kombinációját a kombinált hamutartót. Néha így is szükség van hulladék összegyűjtésére. Nagyban megkönnyítheti a takarítócsapat munkáját a hulladékgyűjtő kocsikkal és a harapófogókkal.
Ötlet: gyakran kerül idegen hulladék a hulladéktárolójába? Kaphatók zárható hulladéktároló-változatok is, amelyekkel megakadályozhatja ezt.
Hasznosak voltak ezek az ötletek? Szívesen nyújtunk támogatást Önnek a hulladékkezelés gyakorlati megvalósítása során az üzemben. A termékvilág részben számos hulladékkezelési megoldást talál.
További kérdések esetén állunk rendelkezésére a következő, ingyenesen hívható telefonszámon: +36 23 513 823. Írásban az alábbi e-mail-címen várjuk megkeresését: kaiserkraft@kaiserkraft.hu.